Atrakcje
góry izerskie
Góry Izerskie, u podnóża których znajduje się nasz dom, to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów w Polsce. Z jednej strony, poprzez ukształtowanie masywu, to teren wspaniały do uprawiania różnych form rekreacji, znany przed wszytkim jako miejsce dla narciarzy biegowych i rowerzystów górskich, a z drugiej miejsce pełne tajemnic, zabytków, o bardzo atrakcyjnym krajobrazie kulturowym, związanym z wysiedleniem rdzennej ludności niemieckiej po Drugiej Wojnie Światowej.
Teren bardzo atrakcyjny przyrodniczo. Nasz dom leży pomiędzy dwoma obszarami Natura 2000. Z jednej strony, przyroda gór chroniona jest obszarem „Góry Izerskie” z drugiej podgórskie łąki obszarem „Łąki Gór i Pogórza Izerskiego”. Warto również wspomnieć o transgranicznym Izerskim Parku Ciemnego Nieba, chroniącym niemal nieskażone sztucznym światłem środowisko nocne Gór Izerskich. Mimo, że właściwy obszar parku to Dolina Izery i Izerki w głębi gór, to i nasza okolica oddalona od wielkich emitentów światła stwarza dobre warunki do obserwacji ciemnego nieba.
„Dom pod Mandragorą” stoi w Czerniawie-Zdroju, niegdyś małej uzdrowiskowej wsi na zachodnim krańcu Gór Izerskich, dziś spokojniejszej części Świeradowa-Zdroju. Cała ta okolica od setek lat znana jest z uzdrowiskowych właściwości występujących tu wód mineralnych i panującego mikroklimatu. Właśnie za sprawą swojego mikroklimatu Czerniawa znana była jak jedno z najsłynniejszych dziecięcych uzdrowisk w Polsce specjalizujących się w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Uzdrowisko dziecięce co prawda upadło, ale mikroklimat pozostał, tym samym mogąc pomóc np małym alergikom.

Atrakcje w najbliższej okolicy w zasięgu spaceru
Czarci Młyn
24 min. pieszo
zabytkowy, odrestaurowany młyn wodny z przełomu XIX i XX w.. Nowoczesna jak na tamten czas konstrukcja, gdy produkcję mąki niemal całkowicie zautomatyzowano. W obiekcie można zobaczyć odtworzone koło młyńskie o średnicy 6,5 m. , drewniany mechanizm młyna czy odrestaurowany piec piekarniczy z epoki. Po wcześniejszym kontakcie możliwość uczestnictwa w warsztatach piekarniczych.


Centrum Edukacji Ekologicznej "Izerska Łąka"
24 min. pieszo
Centrum prezentuje walory przyrodnicze Gór i Pogórza Izerskiegio. Wewnątrz znajduje się nowoczesna sala kinowa w której prezentowane są filmy przyrodnicze z okolicy. Na plafonie sali znajduje się model nocnego nieba widzianego z Czerniawy, co nawiązuje do Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Oprócz tego wewnątrz znajduje się całe mnóstwo atrakcyjnych przedmiotów edukacyjnych (modele zwierząt, mikroskopy, teleskop, eksponaty przyrodnicze) które zachęcają dzieci i dorosłych i do wspólnej edukacji poprzez zabawę. Na zewnątrz możemy przejść się po ogrodzie edukacyjnym.
Uzdrowiskowe centrum Czerniawy
25 min. pieszo
Czerniawa-Zdrój to młodsza siostra Świeradowa. Jako uzdrowisko, także ta część miejscowości ma swoją strefę uzdrowiskową z pijalnią wody mineralnej, tężnią, parkami zdrojowymi i uzdrowiskową architekturę. Miejsce szczególnie polecane dla dzieci, ze względu na figury salamender, huśtawki, sztuczny potok i inne atrakcje po których można pobiegać i poskakać 🙂


Singletrack
20 min. rowerem
Polsko – czeski projekt leśnych ścieżek rowerowych singletrack był pierwszym tego typu przedsięwzięciem w tej częśći Europy. Pierwsze pętle powstały właśnie w naszej okolicy, na Czerniawskiej Kopie i Zajęczniku. Ścieżki są z założenia jednokierunkowe, wykonane z materiałów naturalnych, możliwie najmniej ingerują w krajobraz. Zaprojktowano je jednak tak, by przejazd był możliwie jak najpłynniejszy. Z „Domu pod Mandragorą” do najbliższego „singla dotrzesz w 10 min rowerem. Jednak proponujemy zacząć od punktów początkowych na „Tewie”, granicy Czerniawa-Nove Mesto czy przy Kaskadach Czarnego-Potoku.
Czerniawska Kopa i Smrek
kolejno, 775 m.n.p.m - jedna godzina pieszo lub 1124m.n.p.m - trzy godziny pieszo.
Dwie góry pod którymi znajduje się nasz dom. Jedna bliższa na której postawiono ładną drewnianą wieżę widokową z fantsatycznym widokiem na Pogórze Izerskie i Dolinę Czarnego Potoku. Z Czerniawskiej Kopy można zejść w dół lub udać się na Smrek, najwyższy szczyt czeskich Gór Izerskich na którym znajduje się metalowa wieża widokowa z której można podziwiać niemal całe pasmo, Karkonosze, Góry Łużyckie i Pogórze Izerskie.


Pałac w Pobiednej i jego otoczenie
30 min. pieszo
Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania i jego stan wizualny pozostawia wiele do życzenia. Obiekt otoczony ogrodem można obejrzeć z zewnątrz z kilku stron. Od strony Świeradowa, znajduje się pawilon zwany Zielonym Domkiem gdzie Pan Gersdorf robił eksperymenty z elektrycznością już pod koniec… XVIII w.. Za pałacem znajduje się zapomniana ścieżka otoczona bardzo starymi lipami, których większość ma obwód kwalifikujący na pomnik przyrody. Sama Pobiedna, z pozoru tylko zdegradowana miejscowość, może okazać się bardzo ciekawa. Bo ile jest wiosek w Polsce w których możesz spotkać budynki z XVIII w. !
Atrakcje Świeradowa i okolic.
podano odległości szosą od "Mandragory"
Dom Zdrojowy i uzdrowiskowe centrum Świeradowa
odległość 4 km
Uzdrowisko ukształtowane na przełomie XIX i XX w. W centrum wiele pięknych, zabytkowych willi. Przy głównej ulicy uzdrowiska – Zdrojowej przekształconej w bulwar, znajduje się Dom Zdrojowy ukończony na przełomie XIX i XX w. , na zlecenie rodziny hrabiowskiej von Schaffgotsch. W obiekcie skosztować można miejscowej wody mineralnej w pijalni i zobaczyć największą na Śląsku, halę spacerową zdobioną polichromiami. Wokół Domu rozpościera się system parków zdrojowych. My szczególnie polecamy, mniej popularny, piękny park powyżej domu zdrojowego, który ma najbardziej naturalny charakter.


Kolej gondolowa na Stóg Izerski
1107 m.n.p.m, odległość 2,8 km
Wybudowana w 2007 r. ułatwia dostanie się pod najbardziej znany szczyt nad Świeradowem. W zimę przy wyciągu funkcjonuje oświetlona nartostrada o długości 2500 m., co czyni ją jedną z najdłuższych w Polsce. Oprócz tego przy dolnej stacji kolejki, funkcjonuje krótszy wyciąg orczykowy. Przy górnej stacji wyciągu natomiast, znajduje się należące do PTTK, zabytkowe drewniane Schronisko na Stogu Izerskim, wybudowane w 1924 r w regionalnym stylu. Stąd można śmiało dać ponieść się nogom na górskie szlaki, które rozchodzą się w każdym kierunku.
Wieża Sky Walk
odległość 6 km
Gigantyczna 60-metrowa wieża widokowa na którą wchodzi się drewniano-metalowym chodnikiem. Na szczycie szklany taras widokowy. Na dół można zejść bądź zjechać metalową zjeżdżalnią. Z wieży roztacza się fantastyczny widok na całą dolinę Kwisy pomiędzy Grzbietem Wysokim a Grzbietem Kamienickim Gór Izerskich, jak i na sam Świeradów.


Stacja Kultury na dawnym dworcu kolejowym
odległość 5,2 km
W 2018 r. dawna stacja kolejowa została podniesiona z ruin i przekształcona w miejskie centrum kultury. Dworzec został wybudowany w 1908 r. gdy doprowadzono linię kolejową do ówczesnego Bad Flinsberg. Wewnątrz można zobaczyć fantastyczną makietę „Kolei Izerskiej” tj. linii kolejowej z Gryfowa Śląskiego, przez Mirsk do Świeradowa. Zobaczyć parowóz Tp-4 217 który przyjechał pod świeradowski dworzec jako pomnik kolejnictwa. Poza tym w centrum kultury odbywają się przeróżne wydarzenia tak dla miejscowych jak i turytów.
Geopark w Krobicy
odległość 5,8 km
Przed kilkuset laty, cała północno-zachodnia część Gór Izerskich była terenem górniczym, pozyskiwano tu kobalt i cynę. W Krobicy oczyszczono sztolnię św. Jana i utworzono tam podziemną trasę turystyczną o długości 350 m. Trasę uzupełnia szlak „Śladami dawnego górnictwa kruszców”, pokazujący miejsca związane z górnictwem pomiędzy Krobicą, Gierczynem a Przecznicą. Trasa eksponuje informacje na temat dawnego górnictwa i poprowadzona jest przez fantastyczne punkty widokowe. Wizytę w geoparku warto połączyć z wizytą w wieży widokowej w Mirsku, powstałej w danej wieży ciśnień.


Świeradowska Izba Pamięci
odległość 5,5 km
Prywatny zbiór przedwojennych pamiątek z czasów gdy Świeradów nazywał się Bad Flinsberg i był jednym z najbardziej prestiżowych kurortów w Niemczech. Kustoszem wystawy jest również przewodniczka sudecka, mająca kontakt z przedwojennymi mieszkańcami Flinsbergu, stąd szansa na usłyszeniu wielu fantastycznych opowiadań z przeszłości z pierwszej ręki.
Runtrack
odległość 2,1 km
Odpowiedź na Singletracki- czyli naturalne leśne ścieżki, ale dla miłośników biegania. Sieć runtrack ciągnie się leśnymi ostępami masywu Zajęcznika. W tej chwili składa się z trzech pętli o różnej długości zaczynające się na przełęczy „Tewa”. Runtracki poprowadzono ścieżkami wytyczonymi od nowa i dawnym zapomnianymi szlakami spacerowymi. Ścieżki znakomicie oznaczone. Wspaniałe miejsce do aktywności fizycznej gdzie przyroda stanowi idealne tło o każdej porze roku.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.