Historia
Zapraszamy Cię do wypoczynku w naszym
domu, będącym autentycznym elementem
krajobrazu i historii Gór Izerskich.
![dom w remoncie](https://podmandragora.pl/wp-content/uploads/2021/02/dom-w-remoncie-1200x800.jpg)
żywa tradycja
![](https://podmandragora.pl/wp-content/uploads/2021/02/najstarszy-1200x800.jpg)
Dom Pod Mandragorą jest przykładem charakterystycznej architektury lokalnej tej części Europy – domu przysłupowego, które wciąż licznie występują we wschodniej części Saksonii, północnych Czechach i zachodniej części woj. dolnośląskiego. Mówi się że te domy te to architektura styku kultur ciesielskich, gdzie wschód Europy (czyli domu budowane z bali lub belek układanych na zrąb) spotyka się z zachodem (domy w konstrukcji szkieletowej, szachulcowej, „muru pruskiego”). W naszym domu można zobaczyć te dwie techniki współistniejące ze sobą.
![budowa](https://podmandragora.pl/wp-content/uploads/2021/02/budowa-1200x800.jpg)
Mimo licznych przebudów na przestrzeni dziejów, nasz dom zachował ciepłą drewnianą izbę budowaną na zrąb – główne pomieszczenie domu w którym od zawsze bytowali gospodarze (tak pozostało do dziś 😉 ) czy piętro w konstrukcji drewnianego szkieletu wypełnionego gliną, słomą i pakułami. Przy remoncie staraliśmy się powrócić do dawnych technik. Nie szczędziliśmy gliny, drewna i wapna by wyciągnąć to co w domu jest najciekawsze. Obejrzeliśmy dziesiątki tego typu chałup, szczególnie w Niemczech i Czechach, by wyłapać te detale o których tak często się zapomina a które sprawiają że dom emanuje czarem minionych czasów.
mandragora
![mandragora](https://podmandragora.pl/wp-content/uploads/2021/02/mandragora-1200x800.jpg)
Na patronkę naszego domu wybraliśmy Mandragorę. Mityczną roślinę, której korzeń miał przybierać ludzki kształt, a której krzyk skutecznie wysyłał ewentualnego znalazce na tamten świat. Mandragora występuje w licznych podaniach na temat odwiecznego władcy Karkonoszy i Gór Izerskich – Duch Gór (zwanego też Karkonoszem, Liczyrzepą, Skarbnikiem Ryfejskim czy Rübezahlem). W dawnych czasach, takie podania były poważnie traktowane przez przesądny sudecki lud górali, którzy zamieszkiwali domy takie jak nasz.
![Liczyrzepa-Rubezahl](https://podmandragora.pl/wp-content/uploads/2021/02/Liczyrzepa-Rubezahl-1200x800.jpg)
W długie jesienne i zimowe wieczory, gdy domownicy grzali się przy piecu w głównej izbie snuto opowieści gdzie życie codzienne mieszało się z wierzeniami religijnymi i podaniami o fantastycznych stworzeniach zamieszkujących góry: duchach, zjawach, krasnalach pracujących w kopalniach… Przez setki lat mury naszego domu „nasiąknęły” tym folklorem, który wciąż można poczuć wsłuchując się dźwięki które można usłyszeć podczas porywistych górskich wiatrów.
odpowiedzialna turystyka i ekologia
![](https://podmandragora.pl/wp-content/uploads/2021/02/slomiano-gliniane-wypelnienie-scian-1200x800.jpg)
Dom pod Mandragorą jest świadectwem techniki budowlanej sprzed rewolucji przemysłowej, gdy do budowy wykorzystywano naturalny materiał lokalny, który na danym obszarze był najpowszechniejszy. Nasz dom wybudowano pierwotnie z drewna, gliny, słomy, kamieni i wapna. Chcieliśmy jak najmocniej nawiązać do tamtych czasów gdy budownictwo było prawdziwie ekologiczne. Przyjęliśmy zasadę że najpierw wykorzystujemy zasoby które mamy, dopiero gdy jest to niemożliwe sięgamy po nowe. Nie przejmujemy się że stare jest krzywe, nierówne , nadgryzione zębem czasu – to rzeczy które nadają domowi tylko autentyczności. Podczas remontu udało nam się pozyskać wiele drewna z odzysku, tak z naszego domu jak i z zewnątrz, które staramy się wykorzystać do ostatniej nadającej się deseczki. Odtworzyliśmy szachulcowe ściany wewnątrz i na zewnątrz,. Glina pochodziła z domu (to tak wapniały materiał, że po dwustu latach można ją stopić w wodzie i ponownie wykorzystać) a pozostała część została wykopana na Pogórzu Izerskim. Używaliśmy i wciąż używamy kamieni które wyłoniły się na naszym ogrodzie podczas prac ziemnych, tak do prac murarskich jak i zrobienia drenażu wokół domu. Nauczyliśmy się robić tradycyjną wapienna zaprawę, choć wielu nie wierzyło „że na samo wapno będzie trzymać”. Eleganckie tynki wewnątrz, robione przez prawdziwych specjalistów, to też rodzaj gliny – kaolin wydobywany w okolicach niedalekiego Nowogrodźca.
![rekonstrukcja-ściany](https://podmandragora.pl/wp-content/uploads/2021/02/rekonstrukcja-sciany-1200x800.jpg)
By poprawić efektywność energetyczną domu musieliśmy już sięgnąć po nowoczesne materiały, lecz i tutaj zwracaliśmy uwagę by były one tożsame z materiałami tradycyjnymi i z ideą zrównoważonego rozwoju. Izolacja podłogi została zrobiona ze szkła piankowego – materiału uzyskiwanego poprzez recykling szkła. Do ocieplenia ścian i poddasza wykorzystaliśmy wełnę drzewną w postaciach miękkiej maty i twardej płyty, materiał niezbyt powszechny w naszym kraju, ale za to świetnie nadający się ocieplania drewnianych budynków. Materiał ten, tak jak drewno, pochodzi z surowca odnawialnego i jest w pełni biodegradowalny.
Co najważniejsze nasz dom jest ważnym elementem izerskiego krajobrazu, kultury, dawnej techniki budowlanej. Poprzez remont zachowujemy ten element dla przyszłych pokoleń. Pielęgnujemy lokalność. Jesteśmy ludźmi stąd, myślimy globalnie działamy lokalnie. Będąc naszym gościem wspierasz ten proces, masz pewność że poprzez swój wypoczynek przyczyniasz się do rozwoju miejsca i miejscowości którą odwiedzasz.